25 Mayıs 2013

Eleştiriler ve Öneriler


Geçtiğimiz haftalarda FB TV'de ekranlara gelen Smaçör programının konuğu voleyboldan sorumlu yönetici Hakan Dinçay idi. Hakan Dinçay'ın açıklamaları oldukça dikkatimi çekti.

Hakan Dinçay: "Naz aslında parasal konulardan dolayı gitmedi. 2-3 kezde Naz ile görüşmemiz oldu, ona durumu izah etmeye çalıştık ancak Naz kulübün durumu, hoca ve oyuncuların belirsizliği yüzünden takımdan ayrıldı."

- Şimdi soruyoruz siz değil miydiniz bunlar kendini futbolcu mu sanıyor ? Karşılayacağımız, astronomik rakamlar talep ediyorlar (çok para istiyorlar) diye beyanat veren ? Peki şimdi neden bu açıklamaları yapıyorsunuz ?

Hakan Dinçay: "Montano ile görüştük, oda gelmek istedi ama hocamız onu istemedi. 
Bütün transferlerimizi hocanın listesindeki oyuncular doğrultusunda yaptık."

- Şimdi soruyoruz madem Montano antrenörün listesinde yok peki neden Montano ile görüştünüz ? 
Antrenörün istemediği (yersen) ama şube kendi kendine oyuncuya talip olup, görüşme yapıyor öyle mi ?

Hakan Dinçay'ın söylemek istediği şeyin doğrusu "alamadık"tır. Montano Şampiyonlar Ligi'nde oynamak istediğinden dolayı transfer gerçekleşmemiştir.

NOT: Arka alanda Kim ve Garay gibi oyunculara sahipseniz eğer Montano veya Hooker tarzı pasörçaprazının  iş yapabileceğini düşünüyorum ancak Marcello Abbondanza bir takım nedenlerden dolayı bu tarz bir oyuncu profili yerine daha çok takım oyuncusu olan Havlickova'yı tercih etmesine saygı duyuyorum.


İMZA TÖRENLERİ
Dünyanın en ligi olarak kabul edilen Türkiye Ligi'nin transferleri de haliyle büyük, ses getirici ve sansasyonel oluyor elbette. Ancak bu kadar övgüye rağmen voleybolu pazarlama, medya ilgisi konusunda halen bir çaylağız.

Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımının "Acıbadem" sponsorluğu dönemindeki transfer edilen oyunculara düzenlenen imza törenleri furyası, önceden medyaya duyurulma hamleleri gerek dış basına güzel bir örnek oluyor, merak uyandırıyor gerekse de kulübün takip edilmesini ve medyanın ilgisini çekiyordu.

Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı bu geleneğe devam etmeli ve diğer kulüplere de örnek olmalıdır.

KAMP DÖNEMİ, HAZIRLIK MAÇI ÖNERİSİ
Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı için Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis Dereağzı Tesisleri ve Fenerbahçe Düzce Topuk Yaylası Tesisleri sezon öncesi kamp dönemi için ideal tesislerdir. Ancak...

Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı'da doğal olarak her kulübün yaptığı gibi oyuncu transferinde kulüpler ve oyuncu menajerleri ile iletişim kuruyor. Transfer aracılığı ile kulüpler ile kurulan diyaloglar, temaslar transferin ardından son bulmaması gerektiğini düşünüyorum. Bunun da en güzel örneklerinden biri iki kulüp arasında oynanabilecek bir dostluk karşılaşması, ikili kamp dönemi olabilir ve pekiştirebilir.



Kozuch, Brinker, UYBA / Sscuhkke, Havlickova, Lokomotiv Bakü
2010-12 sezonları arasında İtalya’nın Unendo Yamamay Busto Arsizio takımında forma giyen Aneta Havlickova bu sezon başında takımdan ayrılarak Azerbaycan’ın Lokomotiv Bakü takımına transfer olmuştu. Lokomotiv Bakü Havlickova’nın yanı sıra Alman oyuncu Corina Sscuhkke’yi de kadrosuna katmıştı.

Unendo Yamamay Busto Arsizio’nunda iki Alman oyuncu Kozuch ve Brinker kadrosuna katması, geçen sezon UYBA forması giyen Havlickova ve Lokomotiv’in kadrosunda Sscuhkke olması vesilesiyle bu iki kulüp sezon başında kamp döneminde İtalya’da bir araya geldiler ve bir dostluk karşılaşması yaptılar. Dostluk karşılaşması vesilesiyle UYBA taraftarları da Havlickova olan sevgilerini, saygılarını ve vefalarını göstererek karşılaşma öncesinde kendisine çiçek ve plaket vererek kulübe hizmetlerinden dolayı teşekkür ettiler.

Bu sezon ise Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımımız, Havlickova ve UYBA’dan Bauer’i transfer etti, yukarıda olduğu gibi bunu biz neden yapmayalım, güzel olmaz mı ?  

Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımımız, İtalya’ya giderek UYBA ile bir dostluk karşılaşması oynayabilir veya tam tersi UYBA, İstanbul’a gelerek Fenerbahçe ile dostluk karşılaşması oynayabilir. 

NOT: Geçen sezon Fenerbahçe Erkek Voleybol Takımımız, İtalya giderek antrenör Daniel Bagnoli'nin eski kulübü olan Volley Modena ile 2 hazırlık karşılaşması oynadı. 

Keza aynı şeyler Güney Kore için de düşünebilir. Dünyanın en iyi oyuncusu olarak kabul edilen Güney Koreli oyuncumuz Yeon Koung Kim ülkemizde ve kendi ülkesinde çok seviliyor, Fenerbahçe’nin karşılaşmaları Güney Kore'de televizyondan canlı yayınlanıyor. Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı Güney Kore’ye giderek hem güzel ilişkiler kurabilir, hem de bu işi ticarete dökerek kazanç ve reklam geliri elde edebilir.


FENERIUM 
Fenerbahçe SK, Fenerium gibi bir güce sahip ancak yıllardır gerek Bayan Basketbol Takımı gerekse de Bayan Voleybol Takımının elde ettiği başarıları Fenerium’da bir türlü bunu ticarete dökerek kazanç elde etmeyi başaramadı, düşünemedi.

Fenerium’dan her Galatasaray derbisi sonrası çıkan abuk subuk, ilgi çekici olmayan tişörtler yerine Bayan Voleybol Takımı'na ürünler hazırlasa daha güzel olmaz mı ?

Voleybolda çok fazla rastlamasakta bazı kulüplerin store mağazaları bulunuyor ve birçok farklı ürün tişört, forma, kupa, bardak, anahtarlık vb. taraftarların beğenisine sunuluyor.

Fenerium’a öneriler
Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımının formaları neden Feneriumlarda bulunmuyor, satılmıyor ? Dünyaca ünlü yıldızları kadromuza katarken neden bundan faydalanarak bir kazanç elde edilmiyor ? 

Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımının formalarının en kısa sürede dikkate alınarak Feneriumlarda görmek dileğimiz ile beraber yurt dışı ve Asya ülkelerine internet üzerinden satışı olmasını temenni ediyoruz.

NOT: Brezilya’dan Garay, Paula, Mari; Güney Kore’den Yeon Koung Kim adına birçok forma siparişi talebi geliyor ancak forma satışı olmadığı için insanlar bu konuda çaresiz kalıyor.

Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı, her sezon dünyaca ünlü oyuncuları kadrosunda bulunduruyor, bu oyuncuların fotoğrafının yer aldığı tişört, atkı vs. yapılarak satılamaz mı ya da genel Sarı Melekler’in yer aldığı tişörtler, atkılar ?


Örnek: Yeon Koung Kim atkısı, Yeon Koung Kim tişörtü gibi.

Take One Mitutes To Share This Post


​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

0 Yorum:

Yorum Gönder