28 Ağustos 2012

2012/13 Sezonu Lig Statüsü


2012/13 Sezonu Acıbadem Erkekler Voleybol 1.Ligi Statüsü

Acıbadem Erkekler Birinci Ligi 13-14 Ekim´de başlayacak, 22-23 Aralık´ta devre arasına girilecek. 5-6 Ocak´ta başlayacak olan ikinci yarının ardından normal sezon 16-17 Mart tarihlerinde son bulacak. Erkekler play-off´ları ise Mart ayı sonu - Nisan ayı başı gibi başlayacak.

Lig Etabı
Bir önceki sezon kadınlarda Deplasmanlı Türkiye Birinci Ligini düşmeden tamamlamış olan takımlar ile ikinci ligden birinci lige çıkan toplam 12 takım iki devreli lig usulüne göre karşılaşacak.

Takımlar – İli
1) Çankaya Belediyesi Anka – Ankara
2) TED Kolejliler – Ankara
3) Maliye Milli Piyango – Ankara
4) Halkbank - Ankara
5) Ziraat Bankası - Ankara

6) Bursa Yenişehir Belediyesi – Bursa
7) Torul Gençlerbirliği - Gümüşhane
8) Fenerbahçe Grundig – İstanbul
9) Galatasaray – İstanbul
10) İstanbul Büyükşehir Belediyesi – İstanbul
11) Arkasspor İzmir - İzmir
12) Sivas 4 Eylül Belediyesi – Sivas

2012/13 Sezonu Acıbadem Bayanlar Voleybol 1.Ligi Statüsü

Acıbadem Bayanlar Birinci Ligi 20-21 Ekim´de başlayacak, 6 Ocak´ta devre arasına girilecek. 19-20 Ocak´ta başlayacak olan ikinci yarının ardından normal sezon 30-31 Mart tarihlerinde son bulacak. Bayanlar play-off´ları ise Nisan ayında başlayacak.

Acıbadem Bayanlar Liginde yer alan kulüpler, Avrupa Kupalarına katılacak olan kulüplerin kendi aralarındaki karşılaşmalarda 3 yabancı oyuncuya yer verilmesinde anlaştılar. Böylece bu takımların kendi aralarında oynayacakları karşılaşmalarda sahada 3 yabancı oyuncu olacak.

Lig Etabı
Bir önceki sezon kadınlarda Deplasmanlı Türkiye Birinci Ligini düşmeden tamamlamış olan takımlar ile ikinci ligden birinci lige çıkan toplam 12 takım iki devreli lig usulüne göre karşılaşacak.

Takımlar – İli
1) İller Bankası – Ankara
2) İBA Kimya TED Kolejliler – Ankara
3) Nilüfer Belediyesi – Bursa
4) Bursa Büyükşehir Belediyesi – Bursa
5) Beşiktaş – İstanbul
6) Eczacıbaşı VitrA – İstanbul
7) Fenerbahçe – İstanbul
8) Galatasaray – İstanbul
9) Sarıyer Belediyesi – İstanbul
10) Vakıfbank Türk Telekom – İstanbul
11) Yeşilyurt – İstanbul
12) Ereğli Belediyesi – Konya

Playoff Etabı
Lig etabı karşılaşmaları sonunda ilk 8 sırayı alan takımlar Playoff etabını oynamaya hak kazanır.

2 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma bir (1) puan,
1 – 3 ve 0 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma puan verilmez.

Hükmen mağlubiyetlerde toplam puandan bir (1) puan düşürülür. Hükmen galibiyet alan takımın toplam puanına üç (3) puan eklenir.

- Bir veya birkaç takımın puanlarının eşitliği halinde, sıralama; kazanılan maç sayısına göre belirlenir. Kazandığı maç sayısı fazla olan takım lig tablosunda üst sırada yer alır.

- Kazanılan maç sayısına göre eşitliğin bozulmaması halinde; set averajı uygulanır. Bu uygulamada puanları eşit olan takımların müsabakalar sonunda aldıkları setlerin toplamı, verdikleri setlerin toplamına bölünür. Sıralamada, büyük sayıya sahip olan takım lig tablosunda üst sırada yer alır.

- Eşitliğin kazanılan set sayılarına göre de devam etmesi halinde; eşitliği devam eden takımların yaptıkları tüm müsabakalar sonunda aldıkları sayıların toplamı, verdikleri sayıların toplamına bölünür. Takımlar, çıkan sayının büyüklüğüne göre yukarıdan aşağıya sıralanacak.

- Eşitlik yine de bozulmamış ise, bu durumdaki takımların kendi aralarında yaptıkları müsabakalardaki maç, puan, set ve sayı averajına sıra ile başvurularak sıralama belirlenecek.

2012-2013 Sezonu Acıbadem Voleybol 1.Ligleri Playoff Statüsü

Çeyrek Final

- Takımlar ilk turda içerde ve dışarda olmak üzere 2 maç yapacaklar.

- İlk maç normal lig sonunda puan cetvelinde alt sırada bulunan takımın sahasında oynanacak.

- 2 galibiyet alan takım yarıfinale yükselecek. Galibiyetlerin eşitliği halinde 3. maç ertesi gün 2. maçın oynandığı sahada oynanacak. Maçı kazanan yarı finale yükselecek. Kaybeden ise normal lig sonunda puan cetvelinde yerine geri dönecek.

(MAÇ – ara – ara – MAÇ – MAÇ) = 4 YA DA 5 GÜN (Etap arası : 2 gün)

Yarı Final

- Yarıfinalde eşleşen takımlar, içerde ve dışarda olmak üzere 2 maç yapacaklar.

- İlk maç normal lig sonunda puan cetvelinde alt sırada bulunan takımın sahasında oynanacak.

- 2 galibiyet alan takım finale yükselecek. Galibiyetlerin eşitliği halinde 3. maç 1 gün sonra 2. maçın oynandığı sahada oynanacak. Maçı kazanan finale yükselecek. Kaybeden ise normal lig sonunda puan cetvelinde yerine geri dönecek.

(MAÇ – ara – ara – MAÇ – ara – MAÇ ) = 4 YA DA 6 GÜN ( Etap arası : 2 gün)

Final

- Finalde eşleşen takımlar, 3 galibiyet alıncaya kadar karşılaşacaklar. 3 galibiyet alan takım şampiyon olacak.

- İlk maç normal lig sonunda puan cetvelinde üst sırada bulunan takımın sahasında, 2. ve 3. normal lig sonunda puan cetvelinde alt sırada bulunan takımın sahasında, 4. maç tekrar üst sırada bitiren takımın sahasında, eğer 2-2 eşitlik olursa 1 gün sonra aynı sahada son ve 5.maç oynanacak. Kazanan şampiyon olurken kaybeden takım lig 2. olacak

- 2 galibiyet alan takım finale yükselecek. Galibiyetlerin eşitliği halinde 3. maç 1 gün sonra 2. maçın oynandığı sahada oynanacak. Maçı kazanan finale yükselecek. Kaybeden ise normal lig sonunda puan cetvelinde yerine geri dönecek

(MAÇ – ara – ara – MAÇ – ara – MAÇ – ara – ara – MAÇ – ara – MAÇ ) = 6 GÜN, 9 GÜN YA DA 11 GÜN)


Ligden Düşme
Birinci etap müsabakaları sonunda erkeklerde ve kadınlarda son iki sırayı alan (11., 12.) takımlar ikinci lige düşer,

Avrupa Kupalarına Katılım
Final etabı sonunda lig şampiyonu olan takım ülkemizi Avrupa Şampiyonlar liginde, Türkiye Kupası Şampiyonu ise CEV Kupası’nda temsil eder. Birden çok kupada temsil etme hakkını kazanan kulüp en büyük kupaya katılmak zorundadır.

Puanlama Sistemi (TVF Yarışma Talimatı 7.1)
A) Bu sistemde, önceden belirlenmiş fikstüre göre, kulüp takımlarına puan esasına göre birbirleri ile seri müsabakalar yaptırılır ve müsabaka sonucu elde edilen puanlara göre sıralama yapılır.

3 – 0 ve 3 – 1 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma üç (3) puan,
3 – 2 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma iki (2) puan,
2 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma bir (1) puan,
1 – 3 ve 0 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma puan verilmez.

Hükmen mağlubiyetlerde toplam puandan bir (1) puan düşürülür. Hükmen galibiyet alan takımın toplam puanına üç (3) puan eklenir.

Bir veya birkaç takım tarafından kazanılan puanların eşitliği halinde, sıralama; kazanılan maç sayısına göre belirlenir. Kazandığı maç sayısı fazla olan takım üst sırada yer alır.

Kazanılan maç sayısına göre eşitliğin bozulmaması halinde; set averajı uygulanır. Bu uygulamada puanları eşit olan takımların müsabakalar sonunda aldıkları setlerin toplamı, verdikleri setlerin toplamına bölünür. Sıralama, büyük sayıya sahip olan takım üst sırada yer alacak şekilde yapılır.

Eşitliğin kazanılan set sayılarına göre de devam etmesi halinde; eşitliği devam eden takımların yaptıkları tüm müsabakalar sonunda aldıkları sayıların toplamı, verdikleri sayıların toplamına bölünür. Takımlar, çıkan sayının büyüklüğüne göre yukarıdan aşağıya sıralanır.

Eşitlik yine de bozulmamışsa, bu durumdaki takımların kendi aralarında yaptıkları müsabakalardaki maç, puan, set ve sayı averajına sıra ile başvurularak sıralama belirlenir.

Take One Mitutes To Share This Post


​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

0 Yorum:

Yorum Gönder