14 Nisan 2013

Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı


Vakıfbank 3-0 Fenerbahçe

Allah'a çok şükür işkence sona erdi, her ne kadar sahadaki oyunculara haksızlık ve emeklerine saygısızlık etmek istemesem durum ne yazık ki böyle...!

Bir sezon önce Avrupa Şampiyonu olan bir takımın geldiği şu noktaya üzülmeyen yoktur sanırım, yapılan yanlış transferler, yanlış seçimler, yanlış yapılanma siz ne derseniz deyin işte...

Bu organizasyonun içinde güçlü ve sağlam bir sponsorunuz olmadan müesse kulüpleriyle aşık atmanız pek mümkün görünmüyor. Önce güçlü ve sağlam bir sponsor, sonra iyi bir antrenör, sonra transferler..

Takımın en büyük sorunu servis karşılayamamak, manşet alamamak.. Liberolar yıllardır karın ağrısı yaşıyor iken tedavisine çare bulunamaması çözülmesi gereken ana sorunlar. Bu bölgelere yerli transferi yapmak şu aşamada mümkün değil hatta imkansız yerli oyuncunun yokluğunun yanı sıra Vakıfbank ve Eczacıbaşı'nın yerli oyuncularını elinde tutuyor olması elininizi kolunuzu bağlıyor.

Bu bölgelere yabancı transferi ise ligdeki yabancı kısıtlaması nedeniyle çok lüks kaçıyor, kısacası elinizdeki parayı çöpe atmak, israf etmektir. Fenerbahçe'nin ihtiyacı olan şey 4 numara oyuncuları. Kim'in yanına Montano, Hooker gibi klasik çaprazlardan öte all-around oyuncular olmalı, yani komplike, mükemmele yakın oyuncular Logan Tom, Sokolova gibi oyuncular.. Vakıfbank'ta beklenen katkıyı veremeyen Japon oyuncu Saori Kimura adeta ilaç olur, kesinlikle düşünülmesi gereken ilk isim olmalıdır. Takımın ana sorunu manşet karşılayamamak iken hala Montano, Hooker diye de sayıklamak akıl mantık işi değildir.

Manşeti sorunun ardından ikinci kanayan yaramız ise pasör mevkii. Buraya da yerli oyuncu alma şansımız yok. Eldeki yerli pasörlerimizi toplasan bir tane normal pasör etmiyor, bir Naz etmiyor, o yüzden bu bölgeye de yabancı transferi şart görünüyor. 

Önümüzdeki sezon 3+0 yabancı kuralı gelecek, bizim voleybol şubesinin buna bağlı olarak yabancı pasör konusunda ne düşündüklerini bilmiyorum, ona göre daha sağlıklı bir yorum yapmamız uygundur ancak günümüz voleybolunda artık pasörün de çok ciddi blokörlük meziyetleri olması gerekiyor. Bu nedenle bu tip bir pasör tercihi lazım ki geçen seneki takım gibi hiçbir turda blok dezavantajına düşmeyelim ancak;


Dünyada şu an Naz dışında blokta bu kadar etkin bir pasör yok, hatırlamıyorum, dünyanın en iyi pasörleri olarak kabul edilen veya gelecek vaad eden pasörlerin neredeyse hepsi de kısa boylu pasörler. Wei, Leo, Berg, Kun Feng, Takeshita, Fofao gibi. Bununla birlikte dünyada pasör bolluğu da yok. Son yıllarda ön plana çıkan isimler Naz dışında Carli Lloyd, Denise Hanke ve Nootsara Tomkom


Öncelikle CEV Kupası'na katılacağımızı kabul ederek artık taraftarlarımızın Şampiyonlar Ligi'ne katılmıyoruz diye süperstarları transfer edemeyiz, gelmez düşüncesinden vazgeçmeleri ve bunu anlamaları gerekiyor.

Şampiyonlar Ligi'ne katılamamak dünyanın sonu değil, kötü hamleler yapılmasını gerektirecek bir durum değil, şöyle ki:

Bunun en güzel örneği; dünyanın en iyi çaprazlarından biri olarak kabul edilen Amerikalı çapraz Destinee Hooker'ın bu sezon Challenge Cup'a (Avrupanın 3. kupası olarak kabul edilir) katılan Rus Dinamo Krasnodar'a transfer oldu.

Brezilyalı oyuncular Sheilla, Garay, Tandara, Thaisa, Adenizia, Jaqueline her kulübün kadrosuna katmak isteyeceği dünya yıldızları. (Mari, Paula, Fabiana zaten forma giydi)

Ancak Brezilya Voleybol Federasyonu ve aynı zamanda FIVB Başkanı olan Dr. Ary Graça, bizim ülke federasyonları gibi yönetmiyor elbette.. 2016 Rİo'ya evsahipliği yapacaklarından dolayı o zamana kadar oyuncuları hazırlayacağı belirli bir programlamaları yapılmış, hazırlar, bekliyorlar.

Bu bağlamda Rio'nun 2016'da evsahibi olması 2008 ve 2012'de altın madalya kazanan kadronun/jenerasyonun çoğunun son turnuvası olabilir, bu yüzden Sheilla, Jaqueline'den ziyade genç oldukları ve bana göre hazır olmadıkları için Thaisa, Adenizia, Garay, Tandara gibi oyuncular ülke dışına çıkarak Avrupa'ya açılmak istemiyor, onların transfer bir hayli güç, Brezilyalı oyuncular da ülkelerinde kalmak istiyorlar, bu yüzden bu oyuncuların üstünü bir kere çizelim.

NOT: (Sheilla, Thaisa, Adenizia kulüpleriyle sözleşme yenilediler, Garay'ın Avrupa transfer olabileceği söyleniyor.)

Amerika Birleşik Devletleri her ne kadar 2008 ve 2012'de finalde Brezilya'ya boyun eğseler de onlarda artk Berg, Logan Tom'suz vs. yerine gelen çok iyi bir oyuncu grubuna sahipler. Carli Lloyd, Juliann Faucette, Kristin Richards, Jordan Larson, Alix Klineman, Lauren Gibbemeyer, Megan Hodge, Christa Harmotto, Foluke Akinradewo ilk aklıma gelen isimler..

Rusya' ekolünde ise Gamova, Sokolovalı devir sona erdi, bu yıldızların günleri geçti de diyebiliriz, Rus voleybolunda özellikle Karpol akademesinden şu an da Uralockha'nın kadrosundaki birkaç isim ön plana çıkıyor, gelecek vaad ediyor. Orta oyuncu Zaryazhko, smaçör Pasnykova gibi. Bunun yanı sıra Ruslar büyük ihtimalle Goncharova (Obmochaeva) etrafında bir takım oluşturacaklar.


Son olarak Bulgarların yakaladığı jenerasyon/oyuncu grubunun ilerleyen turnuvalarda çok fazla daha iyi iş yapacağını düşünüyorum. Tecrübeli Eva Yaneva'nın yanına Vasileva, Rabadzhieva, Filipova, Nenova gibi oyuncular eklediler. Rabadzhieva, Filipova, Vasileva gibi isimler düşünülmesi gereken isimler.

- Takım menajeri ile takımın hali hakkında yapılan sohbetler, alış-verişler sırasında eleştirileri kabul etmemesi, zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışması ve "Siz çok biliyorsunuz" diyerek olayı kapatmaya çalışması

- Şube idarecilerinin transferleri bizzat kendisi yürütmesi, transferlerin antrenörlerin bizzat istediği oyuncuların alınmaması, belli bir planlama yapılmaması, günü kurtarma çabaları, ezbere isimler alınması

- Voleybolu oldukça iyi takip eden ve anlayan kişilere haksızlık ederek insanları bizzat "salak" yerine koymaya çalışan ve "X oyuncu çok para istiyor efenim, 10 kat daha güçlü kadro kuracağız" gibi söylemlerin altına imza atanlar idare yöneticileri

- Yapılan yanlış transferlerin ardından taraftarların takımını eleştirmesine tepki gösteren ve eğer CEV Kupası kazanılsa bunu başarı olarak kabul edecek ve müzemizde olmayan tek kupayı getirmek istiyoruz, sakatlıklardan yüzünden kötü bir sezon geçirdik gibi basit sebeplere daha doğrusu bu yanlışların arkasına sığınmaya çalışan şube yöneticilerini bu kulüpte görmek istemiyorum.

- Düne kadar dize getirdiğimiz, set alamayan, maç kazanamayan, set aldıklarında şampiyon olmuşcasına sevinen rakiplerimiz Vakıfbank, Eczacıbaşı ve Galatasaray'a bu sezon SIFIR galibiyet aldık. Emeği geçen herkese teşekkürler !

- Hafızam beni yanıltmıyor ise 2007-08 sezonunun ardından Sarı Melekler ilk kez bir sezonu KUPASIZ kapattı, bunu da bize layık gören, bunda kimin emeğine varsa hepsine teşekkürler !

Take One Mitutes To Share This Post


​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

0 Yorum:

Yorum Gönder